Skenuj svoje okolie

  • Téma: Doprava, Architektúra, Technika, Neživá príroda
  • Miesto konania: Aupark Shopping Park
  • Prezentuje: Žilinská univerzita v Žiline

Informácie

Špeciálny prístroj sa skladá z riadiacej časti s dátovým úložiskom a meracej časti, ktorú okrem šiestich kamier a navigačného zariadenia používaného v lietadlách tvoria ešte dva 2D laserové skenery s rozsahom 360 stupňov a 70
stupňov. Zo všetkých, snímačmi zozbieraných údajov, potom dokáže zariadenie vygenerovať trojdimenzionálny model snímaného priestoru a zároveň zaznamenať aj jeho rozmer a polohu s odchýlkami do 10 centimetrov.
Použitie zariadenia a vízia ako ho využívať je v tom, že systém po umiestnení do vozidla a príslušné snímače mimo neho. Použitím tohto zariadenia vieme zistiť kvalitu vozovky, teda nerovnosti ako výtlky či koľaje, a zmapovať aj okolie dopravnej cesty. Okrem cestárov by zariadenie mohli využívať aj železničiari na zmapovanie prostredia okolo železničných koľají a kontrolovať, či vlaku niečo bráni v prejazde alebo nie (narušenie prejazdného profilu), architektom na presné a rýchle zmapovanie stavieb. Jedinečné meracie zariadenie je výsledkom projektu Nové metódy merania fyzikálnych dynamických parametrov a interakcií motorových vozidiel dopravného prúdu a vozovky (ITMS 26220220089), do ktorého sa Katedra riadiacich a informačných systémov Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity (EF ŽU) zapojila v júni 2010. „Tento projekt je riešený s využitím prostriedkov európskych štrukturálnych fondov a jeho medzivýsledkom je táto mobilná meracia platforma, ktorá by umožnila vyhodnocovať rôzne veličiny v súvislosti s cestnou infraštruktúrou,“ V rámci prezentácie vieme meraním a následným spracovaním dát predviesť tvorbu 3D modelu z nameraného mračna dát.

http://www.zilinskyvecernik.sk/articles/2013/12/16/odbornici-zo-zilinskej-univerzity-pracuju-na-vynimocnom-skeneri