Čo vieš o svojej krvi?

  • Téma: Živá príroda a chemické vedy, Biológia, Biotechnológie
  • Miesto konania: Atrium Optima
  • Prezentuje: UPJŠ

Informácie

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prírodovedecká fakulta, Katedra fyziológie živočíchov

Krv je dôležitou súčasťou nášho organizmu, pretože tvorí 6-8% hmotnosti ľudského tela a predstavuje unikátne prostredie pre priebeh temer všetkých reakcií v organizme. V krvi totiž prebieha obrana pri strete s cudzorodými látkami, napr. baktériami, či vírusmi, a prenášajú sa ňou informácie v rámci organizmu (napríklad prostredníctvom hormónov). Dôležitou funkciou krvi je aj termoregulácia – rozvádza teplo a tým ochladzuje a ohrieva organizmus.

Krv sa skladá z dvoch hlavných zložiek: z tekutej plazmy a takzvaných krvných elementov – buniek (červené krvinky, biele krvinky a doštičky). Ich vzájomný pomer je takmer vyrovnaný, v jednom litri krvi je asi 55 percent plazmy. Každá krvinka vyzerá pod mikroskopom inak a preto si bude môcť každý mladý vedec pod mikroskopom (i na plátne) pozrieť, ako vyzerajú červené, či biele krvinky, ako sa líšia vo veľkosti, či tvare.

Červené krvinky na svojom povrchu nesú znaky, tzv. antigény, pomocou ktorých sa určujú krvné skupiny. Poznať svoju krvnú skupinu by mal každý človek. Určovanie krvných skupín nie je zložité a preto si bude môcť každý mladý výskumník určiť svoju vlastnú krvnú skupinu pomocou tzv. antiséra, do ktorého kvapne kvapku svojej sterilne odobratej krvi (pri stánku pomocou sterilnej ihly) a bude pozorovať reakciu zrážania (aglutináciu). Pre menej odvážnych budú pripravené sklíčka s už pripravenou krvou.