FESTO - Bionické objekty

Hlavnou hviezdou tohtoročného festivalu vedy bude nemecká spoločnosť FESTO, vďaka ktorej sa budete môcť pokochať ohromujúcimi technickými tvormi zo sveta bioniky. Teda odboru, ktorý hľadá udržateľné riešenia napodobňovaním prírodných, časom overených modelov a stratégií.


V bratislavskej Starej tržnici si vás získajú elegantná, vznášajúca sa medúza AirJelly, lietajúca čajka SmartBird či krehké bionické stvorenie, vážka BionicOpter. Tieto bionické objekty imitujú pohyb zvierat, ktoré uplatňujú princípy prirodzene nastavené v prírode a ktoré je možné využiť aj vo svete techniky. Sú to rôzne stratégie prispôsobenia sa a komunikácie v prostredí, ako aj dosahovanie maximálnej účinnosti pri minimálnej spotrebe energie. "Bionický dizajn je omnoho viac ako len výnimočný estetický zážitok. Naše budúce koncepty sa zameriavajú na nové využitie a energetickú efektívnosť,“ hovorí zástupkyňa spoločnosti Gabriele Goebel-Heise.
Spoločnosť Festo pôsobí v oblasti automatizačnej techniky, pričom sa venuje aj priemyselnému tréningu a vzdelávacím programom. V rámci svojej činnosti hľadá okrem iného riešenia pre automatizáciu tovární a procesov. Dôležitou súčasťou výskumu spoločnosti Festo je práve oblasť bioniky, v ktorej prinášajú nové koncepcie inšpirované prírodou. Jej produkty sú ukážkou komerčného využitia výsledkov vedy a výskumu.

Bionické objekty začala spoločnosť Festo konštruovať v roku 2006, pričom prvým takýmto zvieracím vynálezom bola lietajúca ryba (Airacuda). Odvtedy sa jej podarilo rozšíriť zbierku o viac ako 40 objektov. Pre vynálezcov spočiatku nebolo jednoduché napodobniť prirodzený pohyb biologických tvorov.

Prvou zrealizovanou energeticky úspornou technologickou adaptáciou živočícha bola čajka (SmartBird).Tá disponuje takmer všetkými vlastnosťami živého vtáka - je ultraľahká, ale výkonná a má tiež vynikajúce aerodynamické vlastnosti.
Mávanie krídiel kombinuje zdvih a pohon v jednom pohybe. Vďaka kĺbovej torznej pohonnej jednotke tak vták môže krídlami nielen mávať, ale nimi v určitých uhloch aj otáčať.



Ďalšiu výzvu pre inžinierov predstavovala bionická vážka (BionicOpter), keďže využíva iný typ pohybu ako vtáci. Aby bol jej let technologicky možný, musel byť vytvorený rad veľmi zložitých letových vlastností. Objekt vďaka tomu môže manévrovať rôznymi smermi, lietať, či plachtiť na mieste bez mávania krídiel.



Medzi ďalšie vynálezy, ktoré budete mať v Bratislave príležitosť vidieť, patrí aj vznášajúca sa medúza AirJelly. Elegantný pohyb medúzy je zabezpečuje pozdĺžny vlnovitý pohyb stien dutých orgánov. Ten je príznačný napríklad pre červy či hady, ale nájdeme ho aj v ľudskom tele. Medúza má osem chápadiel, ktoré absorbujú silu elektrického pohonu a umožňujú tak balónu naplnenému héliom jemný pohyb vo vzduchu v závislosti od princípu spätného rázu. Presne tak, ako to robia skutočné medúzy



Vedci v snahe priblížiť sa čo najbližšie originálu vyvinuli aj medúzy (AquaJelly), ktoré sa pohybujú vo svojom „prirodzenom“ prostredí – teda vo vode. Skôr, ako na pohyb, je výskum zameraný na kolektívne správanie v najmenšom priestore. V Starej tržnici uvidíte aj vodné medúzy, avšak len ako staticky vystavené objekty.


Predstaví sa aj Bionic Handling Assistant – mechanické ohybné rameno inšpirované sloním chobotom, systém ktorý ho tvorí, kombinuje širokú rozmanitosť technológií a komponentov a slúži ako vývojová platforma.
Riešenia, ktoré našli inšpiráciu v pozorovaní prírody, pripravuje tým inžinierov, dizajnérov a biológov. Ich produkty využíva 300 tisíc zákazníkov v 176 krajinách sveta. Na Noci výskumníkov sa slovenskej verejnosti predstavia prvýkrát!

Viac o bionických produktoch si môžete prečítať tu:

Noc výskumníkov 2014 – Veda inšpirovaná prírodou

Ťahákom Noci výskumníkov budú bionické roboty